Κρεϊτσίκοβα-Σάκκαρη 1-0 σετ (7-5, 3-4)

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (ΕΡΤ1, Eurosport 1) στο Philippe Chatrier η μονομαχία της Μαρίας Σάκκαρη (Νο18 της παγκόσμιας κατάταξης) με την Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα (Νο33 του ταμπλό), για τα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός.

Η Ελληνίδα τενίστρια έχει γράψει ιστορία με την παρουσία της στα ημιτελικά, ωστόσο, όπως είναι φυσικό, θα υπερβάλλει εαυτόν για να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα της σε τελικό Grand Slam, προκειμένου να αποκτήσει το δικαίωμα να διεκδικήσει το τρόπαιο στο Παρίσι.

Αυτό θα συμβεί αν καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα, την οποία η Μαρία έχει αντιμετωπίσει δύο φορές στο παρελθόν, μετρώντας ισάριθμες ήττες, με πιο πρόσφατη (7/3) αυτή στο Ντουμπάι, όταν η Τσέχα είχε επικρατήσει 2-0 σετ (6-2, 7-6).

Από τη μεριά της η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη θα ψάξει κι αυτή τον πρώτο τελικό Grand Slam της καριέρας της.

Όποια τενίστρια καταφέρει να προκριθεί στον τελικό θα αντιμετωπίσει εκεί την Αναστασία Παβλιουτσένκοβα (Νο32 της παγκόσμιας κατάταξης), η οποία νίκησε με 2-0 σετ (7-5, 6-3) την Ταμάρα Ζίντανσεκ (Νο 85 της παγκόσμιας κατάταξης).

Για να βρεθεί στα ημιτελικά η Σάκκαρη χρειάστηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της κατόχου του τροπαίου, Ίγκα Σβιόντεκ, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-4, 6-2), ενώ αξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι η Μαρία στη φάση των «16» είχε θέσει νοκ-άουτ την περσινή φιναλίστ του γαλλικού όπεν, Σοφία Κένιν.

Στον αντίποδα η Κρεϊτσίκοβα πήρε το εισιτήριο, μετά τη νίκη της με 2-0 σετ (7-6, 6-3) επί της Κόρι Γκοφ στα προημιτελικά.

Ο αγώνας

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τον αγώνα η Μαρία, καθώς, εκμεταλλευόμενη τα δύο αβίαστα λάθη της αντιπάλου της στο backhand, κατάφερε να κάνει break με το… καλημέρα!

Ο… χορός των break πάντως συνεχίστηκε στο παιχνίδι. Κι αυτό γιατί, ενώ η Τσέχα πήρε πίσω το σερβίς της, εν συνεχεία είδε τη Μαρία να την… πληρώνει με το ίδιο νόμισμα.

Στη συνέχεια η Σάκκαρη κατάφερε να κρατήσει για πρώτη φορά στον ημιτελικό το σερβίς της και έκανε το 3-1, δείχνοντας να ξεπερνά πιο γρήγορα από την Κρεϊτσίκοβα το άγχος, που έχει οδηγήσει τις δύο ημιφιναλίστ σε αρκετά αβίαστα λάθη στο ξεκίνημα του ματς.

Στο πέμπτο game έγινε μεγάλη μάχη, με την Ελληνίδα τενίστρια να ξεκινάει πολύ καλά, φτάνοντας μία ανάσα από το νέο break (40-15). Εντούτοις τα τρία συνεχόμενα λάθη της Μαρίας έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλό της να μειώσει σε 3-2, μετά από τρία αβαντάζ της Τσέχας, που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Αυτή η εξέλιξη αναμφίβολα έριξε τη ψυχολογία της Σάκκαρη, με το μομέντουμ να είναι πια με το μέρος της  Κρεϊτσίκοβα.

Έτσι λοιπόν η Τσέχα όχι μόνο ισοφάρισε με break, αλλά, παίρνοντας και τα δύο επόμενα games, έφτασε στο 5-3, σπάζοντας και πάλι το σερβίς της Σάκκαρη.

Κι ενώ η Κρεϊτσίκοβα σέρβιρε για το σετ η Σάκκαρη, αν και ήταν στριμωγμένη στα… σχοινιά, κατάφερε να φτάσει στο break, για να ισοφαρίσει στη συνέχεια (5-5) με love service game.

Πάντως η αντεπίθεση της Μαρίας και η προσπάθειά της για την ανατροπή έμεινε στη… μέση, καθώς η αντίπαλός της έφτασε στο 7-5 και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα τενίστρια μπήκε δυναμικά, δείχνοντας αποφασισμένη να αφήσει πίσω της την κακή εμφάνιση στο πρώτο σετ.

Η Μαρία ανέβασε στροφές και με δύο μπρέικ στο πρώτο και το τρίτο game, κι ενώ ενδιάμεσα είχε υπερασπιστεί το σερβίς της, έφτασε γρήγορα στο 3-0.

Εντούτοις κάποια λάθη της στο έκτο game έδωσαν την ευκαιρία στην Τσέχα να πάρει πίσω το ένα από τα δύο σερβίς της και να μειώσει σε 4-2, πριν «σβήσει» δύο μπρέικ πόιντ της Ελληνίδας τενίστριας πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής (4-3).

Και σε αυτό το παιχνίδι στο πλευρό της Σάκκαρη βρίσκεται ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης