Διπλό παραμονής για την ΑΕΛ στο Ηράκλειο, 3-2 τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ και η ΑΕΛ αναμετρώνται αυτήν την ώρα (Novasports 2) στο «Θ. Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League.

To παιχνίδι θεωρείται αρκετά σημαντικό και για τις δύο ομάδες στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Μόλις στο 2ο λεπτό η ομάδα του Σίμου πήρε το προβάδισμα με γκολ του Στάικου, ο οποίος έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Νάγκι.

Στο 29ο λεπτό η ΑΕΛ έφτασε στην ισοφάριση με εύστοχο πέναλτι του Ντουρμισάι, το οποίο καταλογίστηκε σε ανατροπή του Σωτηρίου στον επιθετικό των «βυσσινί».

Στο 54ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, ωστόσο η μπάλα από το σουτ του Μπεν Χατίρα χτύπησε το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου.

Εν τέλει το πέτυχαν στο 63ο λεπτό με σκορερ τον Ακούνια, ο οποίος έκανε την ολική ανατροπή για την ΑΕΛ.

Στο 65′ ο Ντουρμισάι έβαλε τον αγκώνα του σε μαρκάρισμα στον Γιαννούλη και ο διαιτητής αρχικά του έδειξε κόκκινη κάρτα. Η φάση εξετάστηκε στο VAR, με τον Κουτσιαύτη να παίρνει πίσω την απόφασή του, κρίνοντας ότι πρέπει να δοθεί απλώς κίτρινη στον παίκτη της ομάδας του Κάμπου για το μαρκάρισμά του.

Στο 72ο λεπτό ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Σολίς μπήκε στην περιοχή της ΑΕΛ και ανατράπηκε από τον Ακούνια.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Γκούζμαν, ο οποίος νικήθηκε από τον Νάγκι. Εντούτοις ο διαιτητής έδειξε επανάληψη, κι έτσι ο παίκτης των γηπεδούχων με τη… δεύτερη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2) στο 74′.

Στο 78ο λεπτό ο ΟΦΗ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Σολίς για χτύπημα εκτός φάσης στον Γιακιμόφσκι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ντουρμισάι σκόραρε για δεύτερη φορά και, αφού η φάση ελέχθηκε στο VAR (αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ), έκανε το 3-2 για την ομάδα του Φιέστα.

ΟΦΗ-ΑΕΛ 2-3

Γκολ: 2′ Στάικος (ΟΦΗ), 29′ πεν., 83′ Ντουρμισάι (ΑΕΛ), 63′ Aκούνια (ΑΕΛ), 74′ πεν. Ντε Γκούζμαν (ΟΦΗ)

Κίτρινες: Μαξιμένκο (ΑΕΛ), Ντουρμισάι (ΑΕΛ), Ντε Γκουζμάν (ΟΦΗ), Ηλιάδης (ΑΕΛ), Μεγιάδο (ΟΦΗ)

Κόκκινες: 78′ Σολίς (ΟΦΗ)

Δοκάρια: 54′ Μπεν Χατίρα (ΑΕΛ)

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης(81′ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Ουές, Στάρτζεον (81′ Μαρινάκης), Ντε Γκούζμαν, Μεγιάδο, Στάικος, Σαρδινέρο, Γρίβας (Σολίς)

ΑΕΛ: Νάγκι, Μαξιμένκο, Ζίζιτς, Μπέρτος (46΄Ηλιάδης), Γιακιμόφσκι, Κολομπίνο, Μπεν Χατίρα, Νικολιάς (26′ λ.τ. Γκράουρ), Ακούνια, Πινακάς, Ντουρμισάι (87′ Νούνιτς)