Ολυμπιακός-Μπασακσεχίρ 1-0 (Δεύτερο ημίχρονο)

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (Νοvasports 2) στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο αγώνας ρεβάνς του Ολυμπιακού με αντίπαλο την Μπασακσεχίρ, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσαμπιονς Λιγκ.

Οι Πειραιώτες, έχοντας ως «προίκα» από το πρώτο παιχνίδι τη νίκη τους με 1-0, θέλουν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Τούρκων στο φαληρικό γήπεδο και να «σφραγίσουν» το εισιτήριο, που οδηγεί στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ είχε μόλις στο 4ο λεπτό η ομάδα του Μαρτίνς, όταν ο Γκιγιέρμε έπιασε έναν κεραυνό, βλέποντας την μπάλα, μετά το σουτ του να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Μπασάκ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Σα σε δύο περιπτώσεις, ωστόσο ο Πορτογάλος γκολκίπερ επενέβη σωτήρια τόσο στο 10ο όσο και στο 16ο λεπτό,ενώ ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού είπε και τρίτο όχι στους Τούρκους στο 35′.

Στο 55ο λεπτό ήρθε τελικά το πολυπόθητο γκολ για τους «ερυθρόλευκους» από τα πόδια του Σεμέδο, ο οποίος μετά από κεφαλιά του Γκερέρο και ασθενή απόκρουση του Γκιουνόκ, με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Ολυμπιακός-Μπασακσεχίρ 1-0

Γκολ: 55′ Σεμέδο (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Αζουμπουίκε (Μπασακσεχίρ), Σεμέδο (Ολυμπιακός), Κλισί (Μπασακσεχίρ)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 4′ Γκιγέρμε (Oλυμπιακός)

Ολυμπιακός: Ζοσέ Σα – Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας – Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε – Μασούρα, Βαλμπουενά, Ποντένσε – Γκερέρο.

Μπασακσεχίρ: Γκιουνόκ – Καϊσάρα, Ροντρίγκες, Βιεϊρά, Κλισί – Βίστσα, Αταμά (59′ Ντεμπά Μπα), Αζουμπουίκε, Ελία – Ρομπίνιο (46′ Αρντά Τουράν), Κριβέλι.

Το γκολ του Σεμέδο:

Kαι ο Νταβίντ Φουστέρ βρίσκεται στο Καραϊσκάκη για να παρακολουθήσει τον αγώνα των Πειραιωτών με τους Τούρκους

Πηγή: zougla.gr