Αρχική Ελλάδα Παγκόσμιο πρωτάθλημα Χειροπάλης: Ασημένιο μετάλλιο ο Ασλανίδης, «χάλκινοι» οι Μπατσινίλας και Αντωνιάδης

30
0

Με επικό τρόπο και νέα σπουδαία επιτυχία ολοκλήρωσε η ελληνική αποστολή την προσπάθειά της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Χειροπάλης Λουτράκι 2024. Ο Χρήστος Ασλανίδης κράτησε ψηλά τη σημαία της Ελλάδας καθώς αναδείχθηκε δεύτερος στον κόσμο στην κατηγορία των 70 κιλών των ανδρών με το δεξί χέρι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να εκτοπίσει όλους τους αντιπάλους τους και να προκριθεί στον απογευματινό τελικό. Εκεί κατέβαλε τεράστια προσπάθεια και πάλεψε με όλη τη δύναμή του για το χρυσό μετάλλιο, έχοντας τη βοήθεια του κοινού, ωστόσο λύγισε και τελικά πανηγύρισε την τεράστια επιτυχία του από το δεύτερο σκαλί του βάθρου.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Από εκεί και πέρα, ο Ηλίας Μπατσινίλας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 105 κιλά. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε εξαιρετικές εμφανίσεις σε ολόκληρη τη διάρκεια των αγώνων και αφού πήρε τη «ρεβάνς» από τον ασημένιο Παγκόσμιο πρωταθλητή με το αριστερό χέρι, Χρήστο Παπαδόπουλο, βρήκε τον δρόμο για το βάθρο και φόρεσε το μετάλλιο στο στήθος του.

Στα 95 κιλά ο διασώστης στο επάγγελμα Κωνσταντίνος Αντωνιάδης υπερέβαλε εαυτόν! Σημειώνοντας δύο τρομερές νίκες στα τρία συνεχόμενα τελευταία του παιχνίδια, απέναντι σε πρωταθλητές με περισσότερα κιλά, έφτασε στην πηγή και ήπιε το… νέκταρ, καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο! Μάλιστα, πανηγύρισε έντονα την τεράστια επιτυχία του, ενώ πανηγυρικό ήταν το κλίμα και στις εξέδρες όπου η διάκριση του 25χρονου έφερε ενθουσιασμό.

Οι υπόλοιποι Έλληνες είχαν πολύ καλή παρουσία και καλά πλασαρίσματα στις κατηγορίες τους.

Συνολικά η ελληνική αποστολή στους senors του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χειροπάλης Λουτράκι 2024 πανηγύρισε έξι μετάλλια. Δύο ασημένια και τέσσερα χάλκινα.

Στους Senior του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Χειροπάλης Λουτράκι 2024 η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε από 19 αθλητές στο στυλ με το δεξί χέρι.